X skandal sonrası düğmeye bastı! Aramalar engelleniyor!

Şu anda X’te “Taylor Swift” veya “Taylor Swift AI” diye arama yaparsanız “Bir şeyler ters gitti” mesajını görebilirsiniz.

Engellenmiş bir arama terimiyle karşılaşırsanız en az çaba ile, bu sorunu aşabilirsiniz. Örneğin, tırnak işareti koyarak “Taylor AI Swift” şeklinde bir arama yapılırsa sonuç alınabiliyor. Engellenmiş gibi görünen arama terimlerinden birine başka bir kelime eklemek de sonuç veriyor.

X, fotoğrafların ortaya çıkmasından neredeyse bir gün sonra bir açıklama yaparak, “bahsedilen tüm deepfake görsellerin aktif olarak kaldırıldığını” ve bunları yayınlayan hesaplara karşı harekete geçeceğini söyledi. Site, rıza dışı çıplaklığı, sentetik ve manipüle edilmiş medyayı açıkça yasaklıyor.

X skandal sonrası düğmeye bastı! Aramalar engelleniyor!

Hem Threads hem de Instagram, arama kutularına “Taylor” yazmaya başladığınızda “Q2” önerisinde bulunuyor ancak ikisi de sonuç göstermiyor, bunun yerine terimin “bazen tehlikeli kuruluşların ve bireylerin faaliyetleriyle ilişkilendirildiğini” belirten bir mesaj görüntülüyor.

Raporlar, Swift’in, kullanıcıların Microsoft Designer’ı tercih ettiklerini söylediği görselleri barındıran sitelere karşı yasal işlem yapmayı düşündüğünü söyledi. Microsoft CEO’su Satya Nadella, dün NBC Nightly News ile yaptığı röportajda deepfake’leri “endişe verici ve korkunç” olarak nitelendirdi ve yapay zeka şirketlerinin daha iyi korkuluklar oluşturmak için “hızlı hareket etmeleri” gerektiğine inandığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x