İstanbul’a lapa lapa kar geliyor! Canlı yayında tarih verildi

Türkiye genelinde sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam ediyor. CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, canlı yayında İstanbul’a kar yağışı için tarih verdi.

“İstanbul’a ne zaman kar yağacak” sorusuna 10 gün sonrasını işaret eden Prof. Dr. Şen, şu ifadeleri kullandı:

İSTANBUL’DA 10 GÜN SONRA KAR BEKLENİYOR

Hava sıcaklıkları ortalamanın üstündeydi. Yağış azlığı da düşündürücü. 10-11 Ocak gibi Balkanlar’dan soğuk hava kütlesi geliyor. İstanbul’da da kar yağışı yapacak. İlk defa CNN TÜRK ekranlarından söyleyelim. Henüz 10 gün var, bu olasılık artabilir. Marmara Bölgesi’nden başlayarak Batı Karadeniz ve İç Anadolu Bölgesi’nde sıcaklıkların 5-6 dereceye düşeceği, hatta Trakya’da 0 derecelere kadar düşeceği bir soğuk hava, yağışlı hava geliyor. Kar yağışı için hem soğuk hem de yağışlı hava olması gerekir. Nemin olması da gerekir. Eğer sistemler çok değişmez ise bu sistemi Marmara ve İstanbul’a kar yağacağını tahmin ediyorum. Kaç santim yağacağını ise ilerleyen günlerde yine CNN TÜRK ekranlarında bildiririz.

“KIŞIN GEÇ GELMESİNİN YAZ SICAĞI İLE İLGİSİ YOK”

Kış geç geldi, uzun sürecek demek zor bir ihtimal. Kış kışlığını yapacak. Aylar önceden bunu bildirmiştik. Ocak, şubat aylarında kış yaşanacak. 2023’ün en sıcak yıl olması ile ilgisi yok. Öyle bir kış yapar ki o sıcak havaları unutabiliriz. Küresel ısınma ile ilgisi yok. 2 sene önceki gibi bir kar yağışı da olabilir. Şiddetini ve miktarını ilerleyen günlerde bildireceğiz.

“PERŞEMBE – CUMA GİBİ ETKİLİ OLUR”

3-4 gün sürecek soğuk hava dalgası olacak. İstanbul’da ne kadar olur bakacağız. Tahminime göre ayın 10’u akşamı gibi başlayıp perşembe cuma gibi İstanbul’da etkili olur. Önümüzdeki hafta sonu devam edecek gibi. Sonra Anadolu’ya kayacak bu sistem.

ISI ADASI ETKİSİ

İstanbul’da ısı adası etkisi her zaman geçerli. Bu kadar insanın yaşadığı şehirde çevresindeki şehirlere göre 3-4 derece fazla oluyor. Bunu bertaraf edecek bir sistem geliyor. Bunun dışında Trakya’da sıfır derecede olacak. Isı adası sistemi kar yağışını engelliyor büyük şehirlerde. Bu seferkinde olacak gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x