Ünlü zoolog Adam Britton tüm dünyayı dehşete düşürdü: Köpeklere tecavüz, çocuklara cinsel istismar…

Avustralya’ya taşınmadan önce İngiltere’de Batı Yorkshire’da büyüyen 51 yaşındaki Adam Britton, 2014 yılında başladığı sadist davranışlarının sonunda nihayet yakalandı. Britton, o zamandan beri 42’den fazla köpeğe, kameralarla donatılmış kasvetli konteynerde ölene kadar işkence ve tecavüz etti.

Nisan 2022’de tutuklanan, Kuzey Avustralya’daki Charles Darwin Üniversitesi’nde akademisyen olan ve bir zamanlar yayıncı David Attenborough’u evinde ağırlayan Britton, aslında iki farklı hayat yaşıyordu.

Britton; biyolog ve yaban hayatı bekçisi olan Erin Britton ile evliliğini sürdürürken ve bir yandan da üniversitede çalışmalar yaparken aslında karanlık tarafını ayakta tutmuş ve sapık düşüncelerini hayata geçirmiş. Bu arada yıllarca karısı Erin’den de tüm bunları saklamayı başarmış.

İŞKENCE VE TECAVÜZ EDEREK ÖLDÜRMÜŞ

Kuzey Bölgesi Yüksek Mahkemesi’nde 40’tan fazla hayvana işkence ve çocuk istismarı materyallerine erişim suçlamasını kabul eden Britton, işkence ederek öldürdüğü hayvanları nasıl bulduğunu anlattığında herkesi ayrıca şoke etti.

Britton, köpeklerini başka bir yuvaya vermek zorunda kalan insanları hedef aldığını ve evcil hayvan sahiplerine yaşlı köpeğinin kanserden öldüğünü ve kendisine acımalarını sağlayarak köpeklerini aldığını söyledi.

Evcil hayvan sahipleri Britton’a ulaşıp köpeklerinin nasıl olduğunu sorduğunda da yalan söylediğini ve eski fotoğraflar gösterdiğini anlattı. Oysa gerçekte evcil hayvanları çoktan ölmüştü.

İŞKENCELERİ FİLME ALIP İNTERNETTE YAYINLAMIŞ

Britton’ın kurbanlarından biri olan Kiki isimli köpeğin eski ailesi olayı öğrendiklerinde yıkıldıklarını anlattı.

Maalesef Kiki, Britton’ın işkencelerinde bir haftanın sonunda ölmüş.

Adının açıklanmasını istemeyen aile, geçen yıl NT Polisi onları arayıp yapılan tacizi açıkladığında dehşete düşmüştü. Aile köpeğin sahibinin hastanede kalması gerektiği için Kiki’ye yeni bir yuva bulmaları gerektiğini ve bu arada da Britton’ın kendileriyle iletişime geçtiğini anlatıyor.

Britton, 22 Eylül 2021’de kadınla temasa geçti ve köpeğinin birkaç ay önce vefat ettiğini ve bir arkadaş aradığını iddia etti. “Ona iyi bir yuva vermek amacıyla 1,5 yaşındaki kızınızla tanışmayı çok istiyorum. Humpty Doo’da beş dönümlük bir blokta yaşıyorum, başka köpek de yok. Ona harika bir ev sunarak sana yardımcı olabilirim” diye yazdı.

Mahkeme belgelerine göre Kiki bir haftayı atlatamadı. 26-30 Eylül tarihleri ​​arasında Britton, Kiki’yi bir nakliye konteynerine götürdü ve ölene kadar tecavüz edip işkence ederken kendisini filme aldı.

SUÇLARINI KABUL ETTİ: 47 HAYVANI ÖLDÜRMÜŞ

BBC ve National Geographic’le birlikte çalışan ünlü zoolog, 47 hayvana zulmünü kabul etti. Ayrıca, çocuk istismarı materyallerine erişme ve bunları iletme suçlamalarını da kabul etti.

Britton’un suçlarının ayrıntıları o kadar korkunç ki Baş Yargıç Michael Grant, savcılar davanın gerçeklerini özetlemeden önce halkı ve güvenlik personelini mahkeme salonunu terk etmeye çağırdı:

Britton yalnızca kendi evcil hayvanları Ursa ve Bolt’a işkence etmek ve cinsel istismarda bulunmakla kalmadı, aynı zamanda Gumtree Australia aracılığıyla tuzağına düşürdüğü evcil hayvan sahiplerinin köpeklerine de işkence yaptı ve cinsel istismarda bulundu.

“Bu gerçekler, sinir şokuna neden olma potansiyeli taşıyan materyaller içeriyor.”

Savcılar mahkemeye, Britton’un en az 2014’ten bu yana hayvanlara, özellikle de köpeklere karşı sadist bir cinsel ilgiye sahip olduğunu anlattı. Mahkemede, Britton’un Gumtree Avustralya’yı, Darwin bölgesindeki evcil hayvan sahiplerini hedef almak için kullandığı belirtildi.

Savcı Marty Aust, bölgede yeni bir köpek veya yavru köpek satışa sunulduğunda köpeklerinin velayetini almak için sahipleriyle şüphe uyandırmayacak şekilde iletişim kurduğunu anlattı.

İNTERNETTE TAKTİKLER DE VERDİ

20 yıl önce Avustralya’ya taşınmadan önce İngiltere’nin Batı Yorkshire kentinde büyüyen Britton, köpeklere cinsel istismarda bulunduğu video ve görselleri Telegram’da “Monster” ve adını Dante’nin üç başlı köpeğinden alan “Cerberus” isimli hesaplarda paylaşıyordu.

Mahkemeye okunan bir mesajda Britton, Telegram’da bir yabancıya duyduğu dürtülerden bahsetti: “Bunu bastırmıştım. Son birkaç yılda tekrar bıraktım ve artık duramıyorum.”

Hesabında evcil hayvanları nasıl edindiğini, onları nasıl istismar ettiğini ve vücutlarını nasıl elden çıkardığını anlattığı 114 başlık vardı.

Britton, Monster’da şöyle yazdı: “Sahibi, sevgili köpeği için sonsuza kadar yuva arıyor, onlara iyi bir teklif yaptığınızdan emin olun… Eski köpeğinizin geçen yıl kanserden ölmesinin ardından onlara yeni bir aile üyesi istediğinizi söylemek neredeyse hiç başarısız olmaz.”

NASIL YAKALANDI?

Hayvan zulmü ve hayvanlarla cinsel ilişki konusunda benzer düşüncelere sahip insanlarla iletişim kurmak için hesaplarını kullandı, ancak 22 Mart 2022’de “1B***h9Pups” adlı bir video yükledi. Ertesi gün, kimliği bilinmeyen bir internet kullanıcısı, yetişkin dişi köpeğin üzerinde ‘Harika evcil hayvanlar seninle başlar’ sloganı bulunan turuncu bir Darwin Şehri tasması taktığını fark etti.

Görüntüleri Gmail aracılığıyla NT Hayvan Refahı Şubesi’ne iletti. Britton’ın videoyu internette yayınlamasından bir ay sonra, 22 Nisan’da NT Polisi ve Avustralya Federal Polisi Darwin’in güneyindeki McMinns Lagoon’daki evine baskın düzenledi.

Dedektifler bilgisayarlara, cep telefonlarına, kameralara, harici sabit disklere, aletlere, silahlara, köpek gereçlerine ve seks oyuncaklarına el koydu. Ayrıca dondurucuda kopmuş köpek uzuvları, mülkteki bir gölette çürüyen bir köpek yavrusu ve komşu mülkte kopmuş bir köpek kafası buldular.

Britton, 37 kez hayvana zulüm, 10 kez bir köpeğe tecavüz etmek veya tecavüz etmeye teşebbüs etmek ve dört kez çocuk istismarı materyali bulundurmak veya iletmekle suçlandı.

13 Aralık’ta cezası için yeniden mahkemeye çıkacak.

BBC VE NATIONAL GEOGRAPHIC İÇİN ÇALIŞTI

Britton İngiltere’de büyüdü ve doktorasını aldı. 1996’dan sonra timsahlara olan hayranlığını sürdürmek için Avustralya’ya taşınmadan önce Bristol Üniversitesi Zooloji Bölümü’nde okudu. Sadece iki yıl önce Charles Darwin Üniversitesi’nde saygın bir araştırmacıydı ve eşi ve iş ortağı Erin ile birlikte timsah koruma uzmanı olarak yaptığı çalışmalarla uluslararası tanınırlık kazandı.

David Attenborough ve Eşi Erin ile birlikte…

Müstakbel eşiyle tanıştı ve timsah görüntülerini televizyon ve film yönetmenlerine satan Big Gecko adında bir danışmanlık şirketi kurdular. BBC ve National Geographic’in doğa tarihi programlarında çalıştılar.

Erin de kendi alanında oldukça başarılı… Hatta Prens Harry’yle tanışıp ona tuzlu su timsahını yakalamasına yardım etti.

Tuzlu su timsahları Smaug, kendi alanında ünlü oldu ve iki korku filminde rol aldı. BBC’nin Life in Cold Blood belgesel dizisinin bir kısmını kendi mülkünde çekerken David Attenborough’a ev sahipliği yaptı. Ünlü timsah uzmanının suçlarının hiçbirinin sürüngenlere karşı olduğu iddia edilmiyor.

Erin ile birlikte…

Deniz kaplumbağaları ve timsahların sayılması üzerine çeşitli projelere yardımcı olan biyolog ve yaban hayatı bekçisi Erin’in ise kocasının eylemleri hakkında bir bilgisi olmadığı düşünülüyor. Hatta bu süreçte soyadını değiştirerek hayatına devam etmeye çalıştığı belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x